معرفی امامزاده سید سلیمان فخرآباد

معرفی امامزاده سید سلیمان فخرآباد

امامزاده فخرآباد 

امامزاده سید سلیمان(ع) در دهستان قره‌سو و در بخش مشگین‌شرقی، در ۲۲ کیلومتری شرق شهرستان مشگین‌شهر واقع شده است. این روستا از شمال به جاده اصلی و ترانزیتی مشگین – اردبیل و از جنوب به روستای اُنار و علی آباد محدود می‌شود. دهستان فخرآباد به دلیل همجواری با روستای ارجق که بنا به قول حمدالله مستوفی در قرن‌های هفتم و هشتم هـ.ق بصورت یک قصبه بوده، دارای اهمیت بوده است. مقبره سید سلیمان به سال ۱۲۴۳هـ.ق مطابق آنچه که بر روی آجرهای بنا نوشته شده است و با توجه به شیوه معماری، در زمان قاجاریه ساخته شده است ولی بنای اولیه مقبره در دوران صفویان بنیان نهاده شده است.

بنای امامزاده دارای پلانی مدور است که برای جلوگیری از رانش آن تا ارتفاع ۳ متری بوسیله دیوارهای پشتیبان در برگرفته شده است که نقشه بنا را در قسمت پایین به شکل مربع در آورده است. داخل مقبره به شکل هشت ضلعی تردیک به دایره است. ازاره این بنا سنگی است و بدنه بنا با آجرهایی بصورت رگ چین بنا شده است. قطر خارجی بنا ۵ متر و قطر داخلی آن ۹/۳ متر است. از ناحیه شرقی نورگیرهایی در دیواره بنا تعبیه شده و در نمای داخلی در هر ضلع طاقچه ای با طاق جناغی وجود دارد.

یادآوری می‌شود که در موزه این مقبره تعدادی ظروف بسیار قدیمی منحصر به فرد و چندین کتاب خطی نفیس نگهداری می‌شود که می‌توان به نسخه‌های دست نویس شاهنامه فردوسی اشاره نمود.لازم به ذکر است با توجه به خیل مشتاقان و کثرت زوار، بنای این بقعه توسط اداره کل اوقاف و امورخیریه استان در دست توسعه و بازسازی می‌باشد.

امامزاده فخراباد

نظرتان را بنویسید
دیدگاه
نام
ایمیل