معرفی ساختمان فرمانداری سابق اردبیل

معرفی ساختمان فرمانداری سابق اردبیل

ساختمان فرمانداری اردبیل

این بنا در اوائل حکومت پهلوی به عنوان تالار شهرداری بر پا گشته و به فرمانداری زمان خود اجازه داده شده بود که بعدها توسط فرمانداری خریداری شد.

در اواخر حکومت پهلوی (دوره های نزدیک به انقلاب) از زیرزمین آنجا به عنوان زندان ساواک استفاده می کردند. این بنا در محوطه استانداری واقع گشته است که در حال حاضر بخشی از کارهای استانداری در این بخش صورت می گیرد. از تزئیناتی که در این بنا به کار رفته می توان قوسهای آجری بالای و رودی ها، پنجره و تاجهای سنگی بر روی قوسها اشاره نمود.

پلان این بنا نعلی شکل بوده که با استفاده از پلان های ساختمانهای مسکونی اواخر دوره قاجاریه برای استفاده اداری طراحی شده است. هسته اصلی ساختمان تالاری است بطول ۷۰/۱۵ و عرض ۸ متر که دارای اتاقهای گوشواره در طرفین بوده و ایوان عمیقی در جنوب آن را پوشش می دهد. دسترسی به اتاقهای اضلاع شرقی، شمالی و غربی از طریق راهروهایی در همان جهات تأمین میشود.

ورودی اصلی بنا از سمت جنوب و متصل به ایوان است و دسترسی های فرعی برای استفاده خدمه در جانب شرقی و غربی تعبیه شده است. در قسمت هایی از این بنا (تالار) تزئینات گچ بری به صورت الحاقی به بنا افزوده شده است.

زیرزمین این بنا متاثر از پلان طبقه همکف، دارای اتاق های متعددی است. ورودی های شمال شرقی و جنوب غربی با ۸ پله، دسترسی به زیرزمین را میسر می سازد. تاریخ ساخت این بنا ۱۳۱۰ ه ش (جنگ جهانی اول) می باشد و پنج سال قبل از دبیرستان صفوی ساخته شده است. سه بنای شیر خورشید (بیمارستان فاطمی)، مدرسه صفوی و ساختمان فرمانداری (تالار شهرداری سابق) با مشاورت معماران آلمانی ساخته شده اند.

ساختمان فرمانداری

نظرتان را بنویسید
دیدگاه
نام
ایمیل