گذری به منطقه زیبای سقزچی در شهر نیر

گذری به منطقه زیبای سقزچی در شهر نیر

منطقه گردشگری سقزچی نیر

نیر یکی از شهر‌های قدیمی و تاریخی استان اردبیل است و به سبب قرار گرفتن در مسیر جاده ابریشم و نزدیک بودن به کوه سبلان، از دیرباز اهمیت ویژه‌ای داشته‌است.

این شهر مناطق دیدنی و زیبای متعددی دارد که یکی از این مناطق سقزچی نام دارد. این منطقه خوش آب و هوا در مجاورت روستای سقزچی و ۵ کیلومتری شهر نیر واقع شده و به علت نزدیک بودن به این روستا، سقزچی نامیده‌ شده‌است.

روستای سقزچی، روستایی بسیار باصفا بوده و همچنان بافت سنتی و قدیمی خود را حفظ کرده‌است.

منطقه گردشگری سقزچی نیر

منطقه گردشگری سقزچی بسیار سرسبز و بکر بوده و چشم اندازی بی نظیر دارد.  ارتفاعات کوه سبلان و نمایی دیدنی از شهر نیر با منظره زیبای سد یامچی همراه با رودخانه‌ها و چمنزارهایی پر از گل، همگی از چشم‌انداز‌های طبیعی و خاص این منطقه هستند.

علاوه بر این ویژگی های جذاب، دو چشمه آبگرم معدنی با نام‌های “دیب‌ سیز‌گل” و “ایستی سو” نیز در این منطقه قرار دارند که این آبگرم ها از آب‌های کلروسدیک و بی‌کربناته بوده و به صورت سنتی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

اهالی آنجا بنابر تجربه، معتقداند که آب این چشمه‌ها در درمان بیماری‌های عصبی، پوستی و رماتیسمی موثراند و موجب تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شوند.

منطقه گردشگری سقزچی نیر

باتوجه به برنامه توسعه و پیشرفت این منطقه در صنعت توریسم قرار‌است مجتمعی رفاهی و اقامتی تاسیس شود که دارای امکاناتی چون هتل، شهربازی، رستوران و مجتمع آبدرمانی خواهد بود و بی‌شک در رونق گردشگری و جذب توریست تاثیر بسزایی خواهد داشت. امید است هرچه سریع تر این برنامه توسعه در منطقه سقزچی اجرایی شود.

منطقه گردشگری سقزچی نیر

منطقه گردشگری سقزچی نیر

از دیگر جاذبه‌های گردشگری این شهر می‌توان به دهکده صخره‌ای اباذر اشاره کرد که در فاصله کمی از منطقه گردشگری سقزچی نیر قرار گرفته که تمامی خانه‌های آن بافتی تاریخی و قدیمی دارند و با تراشیدن سنگ‌ها و صخره‌ها شکل گرفته اند. تفرجگاه بولاغلار نیر هم منطقه‌ای سرسبز و زیبا با آب وهوایی دلچسب و مطبوع است که چشمه‌هایی زلال و شفاف در آن جریان دارند.

نظرتان را بنویسید
دیدگاه
نام
ایمیل