منطقه ی توریستی ازناو خلخال

منطقه ی توریستی ازناو خلخال

منطقه‌ای دیدنی در دامنه کوه ازناو

هر سال در فصل گرم تابستان، گردشگران زیادی به شهر خلخال سفر‌می‌کنند. این شهرستان جاذبه‌های گردشگری طبیعی و تاریخی بسیاری دارد. یکی از این جاذبه‌ها منطقه گردشگری ازناو است که آب و هوایی معتدل و کوهستانی دارد و وسعت آن حدود دویست و پنجاه هکتار است. منطقه گردشگری ازناو خلخال در جنوب غربی هروآباد، مرکز شهر خلخال استان اردبیل و در نزدیکی جاده اسالم-خلخال قرار‌دارد. امکانات رفاهی به همراه طبیعت زیبا حتی بومیان منطقه را نیز به تفرجگاه‌های ازناو جذب می‌کند.

منطقه گردشگری ازناو خلخال
منطقه گردشگری ازناو خلخال
چشمه ازناو خلخال

پرآب‌ترین چشمه‌ی استان اردبیل چشمه‌ی ازناو خلخال است که دبی آب آن حدود چهارصد لیتر در ثانیه است. چشمه ازناو در فاصله ۵ کیلومتری از این منطقه گردشگری قرار دارد و منشع اصلی این چشمه در نزدیکی روستای خوجین واقع شده است. به این منطقه ، چهل چشمه نیز گفته می شود چون علاوه بر چشمه اصلی چندین چشمه دیگر در این منطقه جریان دارد. به برکت وجود این چشمه پر‌آب، باغ‌های بسیاری همچون باغ سیب و گلابی در امتداد این رودخانه بوجود آمده‌است. این رودخانه تا خود هروآباد جاری است و در نهایت به رودخانه بویوک چای می‌پیوندد.

چشمه ازناو خلخال
چشمه ازناو خلخال
کوه ازناو

کوه ازناو به دلیل ترکیبات آهکی دارای غارهای متعددی است. وجود پنج غارطبیعی از جنس آهک در کوه ازناو، شرایط زیستگاهی بسیار مناسبی را برای زندگی انواع حیوانات و پرندگان وحشی مانند کل، بز وحشی و کبک ایجاد‌ کرده‌است .

در مورد این کوه و چشمه آن داستان های زیادی وجود دارد. گفته می‌شود که وجه تسمیه چشمه ازناو به ناودان برمی‌گردد. زیرا به نظر می رسد که دو کوه به هم پیوسته ناودانی به وجود آورده‌اند و چشمه ای از میان آن جاری شده است. قله زیبای ازناو بر بلندای کوه ازناو و در ارتفاع حدود ۲۴۲۲ متری ازسطح دریا قرار دارد. کوه ازناو منطقه ای مناسب برای کوهنوردی است پس علاقمندان به این ورزش می‌توانند به این منطقه سفر‌کنند به کوهنوردی بپردازند.

کوه ازناو
کوه ازناو
نظرتان را بنویسید
دیدگاه
نام
ایمیل