موزه باستان شناسی اردبیل

موزه باستان شناسی اردبیل

موزه باستان‌شناسی اردبیل، موزه ای مجهز با بافتی تاریخی و قدیمی

اردبیل از شهرهای کهن ایران است که حدود ۱۵۰۰ سال قدمت دارد و دارای تاریخی غنی و پربار است ، آثار به جا مانده از گذشتگان گواه این موضوع است. در استان اردبیل مناطق تاریخی و موزه های مختلفی هستند که هر کدام به نوعی نمایانگر فرهنگ ، تاریخ و تمدن گذشتگان اند. موزه باستان شناسی اردبیل هم روایتگر تاریخ و تمدن یک میلیون ساله‌ای است که به عقیده کارشناسان ، قدیمی‌ترین تاریخ اکتشافات باستان‌شناسی کشور به‌حساب می‌آید.

موزه باستان شناسی
موزه باستان شناسی

این موزه در سال ۱۳۸۷، در مساحت ۱۷۰۰ متر مربع، در دو طبقه و در بافت تاریخی و مجموعه جهانی بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی تجهیز و راه اندازی شده است.

در موزه باستان شناسی اردبیل ، مجموعه ای از ظروف سفالی منقوش سبک اردبیل، اسگرافیاتو، فقاع، چینی های آبی و سفید عصر صفوی، خمره های سفالی، ظروف شیشه ای دوران تاریخی و اسلامی، ظروف زرین فام، اشیاء فلزی با کاربری های مختلف رزمی و آیینی از دوران پیش از اسلام تا تاریخ دوران اسلامی به نمایش درآمده است.

ساختمان موزه باستان‌شناسی بخشی از فضای پیرامون مجموعه تاریخی و فرهنگی شیخ صفی الدین اردبیلی را در برگرفته و آثار آن نمایانگر بخشی از فعالیت‌های تمدنی انسان در استان اردبیل محسوب می‌شود.

بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی
مجموعه بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی

سایت باستان‌شناسی قلعه بوینی یوغون

از مهم‌ترین بخش‌های موزه باستان‌شناسی اردبیل سایت باستان‌شناسی قلعه بوینی یوغون روستای کورعباسلو ی شهرستان نیر است.در این مجموعه قسمتی برای به نمایش گذاشتن تاریخ و تمدن اشکانی منطقه ای با نام بوینی یوغون قرار دارد که قدمت آن به عصر آهن باز می گردد و هم اکنون اسکلت زنی که به شکل جنینی آرمیده است. در این سایت قرار دارد.

این قسمت مربوط به دوره ی پیش از تاریخ تا اسلام می باشد، بازدید کنندگان علاقه مند به این قسمت می توانند در قسمت شرقی شاهد نمونه های مختلفی باشند، جالب است که بدانید در زمان ایران باستان اگر فردی قبل از ظهر می مرد روبه خورشید و شرق اگر بعد از ظهر می مرد رو به غرب و در شب رو به ماه به خاک سپرده می شد. در سال های ۸۳ تا ۸۴ از حوزه رود قزل اوزن توسط باستان شناسان روسی آثار ارزشمندی کشف شده است که به زودی در معرض نمایش قرار خواهد گرفت.

آثار نگه داری شده در موزه

در ویترین های به نمایش گذاشته شده طبقه اول و زیرزمین سفالینه های متنوع ساده و منقوش دوره های مختلف تاریخی و اسلامی؛ ظروف خاکستری رنگ، سفالهای منقوش سبک اردبیل متعلق به عصر هخامنشی و اشکانی و ریتون(تکوک) های مربوط به هزاره اول قبل از میلاد در معرض دید علاقه مندان قرار دارد.

ظروف سفالی
ظروف سفالی
ظروف سفالی موزه باستان شناسی
ظرف ریتون ، هزاره اول قبل از میلاد

 

آثار باستانی
ظروف چینی منقوش

 

چینی های موزه باستان شناسی
چینی های موزه باستان شناسی

 

ظروف سفالی
ظروف سفالی آبی

اشیاء شیشه‌ای و فلزی از دیگر آثار ارزشمند به نمایش گذاشته شده در موزه باستانشناسی است که هنر و تکنیک فلزکاری و شیشه‌گری این سرزمین کهن را معرفی می نمایند.این اشیاء مربوط به هزاره اول قبل از میلاد تا عصر ساسانی و دوره با شکوه اسلامی هستند.

جام فلزی
آبریز فلزی دوره سلجوقی

 

تنگ شیشه ای دوره اسلامی
تنگ شیشه ای دوره اسلامی
مجسمه های حیوانی
مجسمه های حیوانی از جنس سفال

یک جلد قرآن نفیس خطی که توسط شاه طهماسب صفوی به بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی اهدا شده ، در این موزه نگهداری می‌شود .

قرآن

موزه باستان‌شناسی اردبیل کجاست؟

اردبیل، میدان عالی قاپو، جنب مجموعه بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی

نظرتان را بنویسید
دیدگاه
نام
ایمیل