موزه مردم شناسی، روایتگر فرهنگ چند صد ساله شهر اردبیل

موزه مردم شناسی، روایتگر فرهنگ چند صد ساله شهر اردبیل

حمام آقانقی یا همان ظهیرالاسلام که هم اکنون موزه مردم شناسی اردبیل است!

این حمام در میدان عالی قاپو شهر اردبیل واقع شده و از نظر ساختمانی شباهت زیادی به حمام شیخ دارد. این بنای تاریخی توسط شخصی به نام ظهیرالاسلام در دوره ایلخانی  ساخته شده و حدود ۲۰۰ سال بعد بخش هایی به آن افزوده شد. در زمان قاجار فردی به نام آقانقی موتمن‌الرعایا این حمام را خریداری و سپس بازسازی‌کرد به همین علت به نام هر دو نفر از آن یاد می‌شود. حمام تا اواخر دهه چهل شمسی کاملا فعال بوده و محلی برای استحمام اهالی بوده‌است. این اثر در سال ۱۳۷۶ تحت شماره ۱۸۹۶ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و عملیات احیاء و مرمت این حمام قدیمی طی سال های قبل توسط میراث فرهنگی استان به اتمام رسیده و به عنوان موزه مردم شناسی در حال فعالیت است.

موزه مردم شناسی اردبیل

ساختار داخلی بنای حمام چگونه بود؟

این حمام با زیربنای ۷۲۰ مترمربع، از دو قسمت واحد مردانه و زنانه تشکیل می‌گردد که درب ورودی اصلی فعلی این حمام در همین خیابان قرار دارد و بعد از عبور از این درب وارد محوطه هشتی رختکن مردانه می‌شویم که در مسافتی قریب به ۵۶ مترمربع واقع شده و با پوشش گنبد ضربی که دارای تزئینات نقاشی می‌باشد پوشانده شده‌است و سکو‌های رختکن مردانه در اضلاع شمال غربی آن هنوز باقی مانده است. از طریق دالان کوچک از سربینه حمام وارد محوطه وسیع گرمخانه مردانه می‌شویم که قریب به ۱۴۰ مترمربع مساحت داشته و هشتی به اضلاع ۵۷/۵ مترمربع در وسط آن و فضاهای مختلف استحمام در اطراف آن که محوطه مستطیلی است به چشم می‌خورد.

شیوه تامین آب درون حمام در گذشته

آب حمام به صورت تلمبه تامین می شد و پس از انبار خزینه با فضولات حیوانی گرم شده و به وسیله لوله های سفالی که در دیوار تعبیه گشته بود به سمت حوض آب گرم هدایت می‌شد.

موزه مردم شناسی اردبیل

نظرتان را بنویسید
دیدگاه
نام
ایمیل