نگارخانه خطائی (موزه شاه اسماعیل صفوی)

نگارخانه خطائی (موزه شاه اسماعیل صفوی)

نگارخانه خطائی اردبیل

مجموعه بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی در میدان عالی قاپو اردبیل از معروف ترین جاذبه‌های تاریخی این شهر است. در کنار این بقعه، دو بنای تاریخی دیگر قرار گرفته اند. یکی موزه باستان شناسی اردبیل و دیگری نگارخانه خطائی.

در ورودی نگارخانه مجسمه بزرگی از شاه اسماعیل صفوی (از پادشاهان تاثیرگذار سلسله صفوی) قرار دارد که در حال تفکر و کتاب به دست روی صندلی نشسته است.

نگارخانه خطائی

شاه اسماعیل اول، موسس سلسله بزرگ صفویه است که در اشعار فارسی و ترکی برجای مانده از او، خود را با تخلص خطائی معرفی می‌نماید. نام این نگارخانه برگرفته از تخلص شاه اسماعیل صفوی است و با نام موزه شاه اسماعیل نیز شناخته می‌شود.

نگارخانه خطائی

این نگارخانه مکانی مناسب برای تماشای صنایع دستی اردبیل از جمله نمد و گلیم هایی با طرح های زیبا و معرق کاری های حاصل دست هنرمندان اردبیلی است.

در بازدید از نگارخانه می توانید چند تن از این هنرمندان صنعتگر را در حال کار ببینید و از نزدیک با شیوه کار و هنر ارزشمند آنها آشنا شوید. صنایعی همچون فرش بافی، گلیم بافی، نگارگری، مجسمه سازی و … از صنایع اصیل و قدیمی شهر اردبیل محسوب می‌شود.

نگارخانه خطائی

بنای نگارخانه  خطائی به زیبایی آجرکاری شده و پنجره های آن به شیشه‌های رنگی و درخشانی مزین هستند. دور تا دور سالن نیز تابلو‌هایی بزرگ از آثار تاریخی، طبیعت و جاذبه های دیدنی دیار آذربایجان به نمایش گذاشته شده‌اند. تصاویری که روایتگر تاریخ و تمدن شهر هستند و اطلاعاتی سودمند را در اختیار بازدید کنندگان قرار می‌دهند.

این نگارخانه در طول سال میزبان برگزاری چندین نمایشگاه و رویدادهای مختلفی، همچون برگزاری گالری‌های نقاشی، ورکشاپ های آموزشی، معرفی کتاب، هنرهای تجسمی، شب شعرو … است که به دلیل مجاورت این بنای تاریخی با موزه باستان شناسی اردبیل و بقعه جهانی شیخ صفی الدین اردبیلی از محبوبیت بالایی برخوردار است.

در کنار این نگارخانه، موزه باستان شناسی اردبیل قرار دارد. در این موزه آثاری باستانی از ایران کهن، به نمایش گذاشته شده‌اند که می‌توانید آنها را از نزدیک تماشا کنید.

نظرتان را بنویسید
دیدگاه
نام
ایمیل