پیاده راهی در دل دنیای تاریخی

پیاده راهی در دل دنیای تاریخی

پیاده راه عالی قاپو اردبیل

مدت زیادی است که آرامگاه شیخ صفی‌الدین اردبیلی جایی در بین میراث جهانی یونسکو به خود اختصاص داده و به عنوان یکی        از آثار شاخص تاریخی کشور و صد البته برجسته‌ترین جاذبه شهر اردبیل شناخته شده است.

به موجب حضور راحت گردشگران و شهروندان شهر و با همت مسئولین شهرداری طرح به‌سازی و آراسته‌سازی اطراف این مجموعه شروع شد تا زمینه احیای تاریخ و فرهنگ شهر فراهم شود. با احداث پیاده‌راه عالی قاپو در مجاورت این آرامگاه سعی بر این شد تا محدوده خیابان عالی قاپو که به عنوان هویت اردبیل شناخته می‌شود با چینش المان‌های مذهبی و تاریخی و نمادهای فرهنگی از  منظر دیگری به روایت تاریخ و فرهنگ شهر بپردازد و به شکل زیبایی آن را برای مهمانان و محلی‌ها بازگو کند.

با اینکه در اطراف شهرِ خوش آب‌وهوای اردبیل جاهای زیادی برای پناه بردن از گرما وجود دارند ولی در داخل شهر گزینه‌های محدودی پیدا می‌شوند، بخصوص پیاده راهی که در دل دنیای تاریخی شهر و در جوار بقعه شیخ صفی به مکان ایده‌آلی برای قدم‌زنی و خلوت تبدیل شده است. اینجا که قدم بزنید از بوی حلوا سیاهی که از مغازه‌های ردیف شده آن‌جا بلند می‌شوند، مست می‌شوید، یحتمل در سفرهای قبلی خود این پیاده راه را ندیده‌اید چون پیاده راه عالی قاپو چند ماهی است که راه به جاذبه‌های خواستنی و محبوب اردبیل باز کرده است.

پیاده راه عالی قاپو

پیاده راه عالی قاپو

این بنا که در هسته مرکزی شهر اردبیل خودنمایی می کند، بخاطر حضور بازدکنندگان خارجی، سالها بود که اطراف آن نیاز به بهسازی و زیباسازی داشت. با ثبت جهانی این مجموعه نیز تلاشها برای حفاظت از این اثر و ساماندهی محوطه اطراف آن بیشتر شد.

بنابراین اولین گام برای زیباسازی محوطه این مجموعه در ابتدای سال ۹۷ برداشته شد.

نظرتان را بنویسید
دیدگاه
نام
ایمیل