پیکرسنگی بابا داود معروف به مجسمه ابوالهول در ایران

پیکرسنگی بابا داود معروف به مجسمه ابوالهول در ایران

پیکرسنگی بابا داود درشهر تاریخی عنبران

در فاصله ی ۴۰ کیلومتری از شهر اردبیل در یکی از روستا های مرزی و تاریخی شهرستان عنبران (علیا) در دره معروف به تانگی بالاتر از چشمه خان بلاغی بر بلندای تپه ای معروف به بابا داود پیکر عظیمی معروف به پیکر بابا داود قرار دارد که از آن به عنوان مجسمه ی ابوالهول یاد می کنند چرا که این پیکر شبیه مجسمه ابوالهول در مصر می باشد و همه ساله گردشگران زیادی برای دیدن آن به شهر تاریخی عنبران می آیند.

پیکرسنگی بابا داود

پیکرسنگی بابا داود

پیکر سنگی بابا داود با ۲۰ متر ارتفاع و شش متر پهنا به شکل تندیس انسان در بالای تپه ای با ارتفاعی تقریبا یکصد متر واقع شده است، این پیکر دارای برجستگی شبیه چشم و دهان و چانه انسان است.
به نظر می رسد که پیکر سنگی بابا داود به صورت طبیعی و در اثر گذر سال ها به وسیله فرسایش باد و باران به دست هنرمند طبیعت به وجود آمده است.

ناگفته نماند که پیکرهای سنگی دیگری نیز در این مناطق به جود آمده اند که به شکل انسان و حیوانات هستند و معروف ترین آن ها پیکر بابا داود، عقاب تالش (قارتال داشی)،  قور خورد ده ده و قله بربر در شهرستان مشگین شهر  می باشند.

در مورد قله بربر بیشتر بدانید

پیکر بابا داود مکانی برای عبادت

این پیکره ها و کوه های اطراف آن ها دارای منشا آتشفشانی می باشند و سال ها محل چله نشینی ، عبادت و نیایش درویشان بوده است به طوری که به گفته کارشناسان و اهلی منطقه در اطراف این پیکر که در کنار رودخانه روستای عنبران واقع شده زیارتگاهی وجود داشته که به مرور زمان از بین رفته است، علاوه بر آن یک شکاف غار مانند سنگی موسوم به چله خانه بابا داود در پایین دست پیگره سنگی دیده می شود.

ار آن جایی که اطراف این پیکر سنگی زیارتگاه بوده و درگذشته مکانی دنج و آرامی برای عبادت و چله نشینی  بزرگانی از اولیا الله بوده است این منطقه در میان اهالی از ارجعیت معنوی خاصی بر خوردار بوده به طوری که بساری از مردمان منطقه برای ادای نذر و قربانی خود به آنجا مراجعه می کردند.

پیکرسنگی بابا داود

پیکر بابا داود نگهبان دریای خزر

گروهی از مورخان معتقدند که در شبرنگ نامه، کتاب حماسی سده هفتم هجری از پیکره بابا داود به عنوان نگهبان دریای خزر یاد شده است.

در این منطقه باستانی به هر سوی که بنگریم انگار بریده تاریخ ایران زمین همچون زبان باستانی، گورهای متعلق به دوران پیش از اسلام، روستاهای مخروبه، لباس های محلی، زیارتگاه ها و… مشاهده میکنیم که برای نسل های هزار سوم به صورت بکر و دست نخورده به ودیعه گذاشته شده است.

 

نظرتان را بنویسید
دیدگاه
نام
ایمیل