قوتورسویی، آبگرمی پرطرفدار در مشگین‌شهر

قوتورسویی، آبگرمی پرطرفدار در مشگین‌شهر

چشمه آبگرم معدنی قوتورسویی در دامنه سبلان

قوتورسویی از قدیمی‌ترین و مشهورترین آبگرم‌های استان اردبیل است. چشمه آبگرم قوتورسویی از دامنه کوه سبلان سرچشمه گرفته و در ۲۴ کیلومتری شهر لاهرود و ۴۹ کیلومتری مشگین‌شهر و در روستای قوتورسویی واقع‌شده‌است. این روستا محل ییلاق عشایر مغان است و به سبب قرار گرفتن در دامنه کوه سبلان آب وهوایی کوهستانی، خنک و مطبوع دارد.

آبگرم قوتورسویی

خاصیت درمانی آبگرم قوتورسویی

آب این چشمه اسیدی است و در ترکیبات آن گوگرد وجود دارد به همین علت برای درمان بیماری‌های پوستی مختلف بسیار مفید است. همچنین در درمان بیماری‌های روماتیسمی و تسکین درد‌های مفصلی و عصبی نیز تاثیر دارد. اهالی این منطقه معتقدند که استنشاق گاز ناشی از این چشمه در درمان بیماری‌های تنفسی نظیر آسم و سرفه‌های تشنجی موثر است. البته به علت وجود گوگرد در آب چشمه، تنفس مستقیم گاز آن توصیه نمی‌شود و علت رو باز بودن استخر این آبگرم نیز وجود همین گاز است.

آبگرم قوتورسویی

دمای آب چشمه قوتورسویی ۴۲ درجه سانتی گراد و دبی آب آن حدود ۱۳ لیتر در ثانیه است. این آبگرم با خاصیت درمانی کم نظیر و طبیعت دیدنی اطراف آن، از آبگرم های پرطرفدار استان اردبیل محسوب می‌شود و همواره خصوصا در فصول گرم سال میزبان گردشگران زیادی از مناطق مختلف ایران و حتی جهان است.

نظرتان را بنویسید
دیدگاه
نام
ایمیل