قینرجه، داغ‌ ترین چشمه آبگرم‌ جهان

قینرجه، داغ‌ ترین چشمه آبگرم‌ جهان

آبگرم قینرجه مشگین شهر

در ۱۲ کیلومتری جنوب غربی شهر مشگین شهر در استان اردبیل، چشمه آبگرمی به نام قینرجه قرار دارد. این چشمه در ارتفاعات ۱۲۴۰ متری کوه سبلان واقع شده و دمای آن حدود ۸۶ درجه می‌باشد که یکی از داغ ترین آبگرم‌های جهان محسوب می‌شود. چشمه قینرجه دارای سه دهنه خروجی آب بوده و دبی آب آن حدود ۹ لیتر بر ثانیه است. در نزدیکی این آبگرم روستای موئیل و طبیعت زیبا و دیدنی آیقار و تندیرلی قرار دارد.

خواص درمانی آبگرم قینرجه

قینرجه یک چشمه اسیدی از نوع کلروسدیک و گازدار است و دارای عناصر و املاح معدنی مختلفی همچون گوگرد می‌باشد که در درمان بیماری های مفصلی همچون راشیتیسم و لنفاتیسم و روماتیسم تاثیر زیادی دارد. نوشیدن آب گوارای این چشمه بسیار مفید است چون صفراآور و زیادکننده ترشحات معده بوده و به خاطر دمای بالا به عنوان تسکین‌دهنده درد و ضد تورم مورد استفاده قرار می‌گیرد. همین خواص درمانی به همراه طبیعت زیبای اطراف چشمه با آب و هوای کوهستانی و دلچسب موجب شده که گردشگران زیادی به این منطقه سفر کنند.

آبگرم قینرجه

مجتمع آبدرمانی قینرجه

این آبگرم در مجتمع آبدرمانی به فاصله ۵۰۰ متری از چشمه در دو بخش مجزای زنانه و مردانه قابل استفاده است. چون دمای آب آن بسیار بالاست مقداری آب سرد به آن افزوده می‌شود تا دمای آن متعادل گردد. این مجموعه دارای امکاناتی مثل استخر آب گرم و سرد، استخر کودک، سونای خشک، جکوزی، سونای بخار، رستوران، کافه سنتی، نمازخانه و سوئیت می‌باشد.

 

آبگرم قینرجه

نظرتان را بنویسید
دیدگاه
نام
ایمیل