معروف ترین چشمه های آبگرم مشگین شهر

معروف ترین چشمه های آبگرم مشگین شهر

    معرفی چشمه های آبگرم مشگین شهر

جوشش چشمه های آب گرم در نقاط مختلف استان اردبیل، سبب شده تا گردشگران بتوانند از فواید املاح معدنی استفاده کنند. حتما شنیده‌اید که چشمه های آب گرم استان اردبیل دارای خواص درمانی است و برای درمان بسیاری از بیماری‌های عضلانی، پوستی، استخوانی، تنش‌های عصبی مناسب است.

استان اردبیل به دلیل وجود این چشمه های آبگرم همه ساله پذیرای گردشگران زیادی می باشد که شهرستان مشگین شهر نیز یکی از این شهرهای پر جاذبه استان اردبیل است.

ما امروز قصد داریم شما را با تعدادی از چشمه های آبگرم شهرستان مشگین شهر آشنا کنیم، تا در هنگام سفر به این شهر پر جاذبه و سرشار از زیبایی ازچشمه های آبگرم اش بی بهره نمانید.

آبگرم های متعددی در مشگین شهر وجود دارد که هر کدام دارای خواص هایی می باشند و شنا کردن درآن باعث می شود تا روحتان جلا یابد و به آرامش خاصی دست پیدا کنید.

برخی از این چشمه ها عبارتند از:

  1. چشمه آبگرم قوتورسوئی
  2. چشمه آبگرم شفا موئیل
  3. چشمه آبگرم نگین دودو
  4. چشمه آبگرم ملک سوئی
  5. چشمه آبگرم شابیل
  6. چشمه آبگرم ایلاندو
  7. چشمه آبگرم قینرچه

چشمه آبگرم قینرچه

دراین باره بیشتر بدانید

    قینرجه، داغ‌ ترین چشمه آبگرم‌ جهان

چشمه-آبگرم-قینرجه

در ۱۲ کیلومتری جنوب غربی مشگین شهر در استان اردبیل، چشمه آبگرمی به نام قینرجه قرار دارد.

این چشمه در ارتفاعات ۱۲۴۰ متری کوه سبلان واقع شده و دمای آن حدود ۸۶ درجه می‌باشد که یکی از داغ ترین آبگرم‌های جهان محسوب می‌شود.

قینرجه یک چشمه اسیدی از نوع کلروسدیک و گازدار است و دارای عناصر و املاح معدنی مختلفی همچون گوگرد می‌باشد که در درمان بیماری های مفصلی همچون راشیتیسم و لنفاتیسم و روماتیسم تاثیر زیادی دارد. نوشیدن آب گوارای این چشمه بسیار مفید است.

 

چشمه آبگرم قوتور سویی

  دراین باره بیشتر بدانید

    چشمه آبگرم معدنی قوتورسویی در دامنه سبلان

قوتورسویی

قوتورسویی از قدیمی‌ترین و مشهورترین آبگرم‌های استان اردبیل است، این چشمه آبگرم از دامنه کوه سبلان سرچشمه گرفته و در ۲۴ کیلومتری شهر لاهرود و ۴۹ کیلومتر مشگین‌شهر در روستای قوتورسویی واقع ‌شده ‌است.

این آبگرم با خاصیت درمانی کم نظیر و طبیعت دیدنی اطراف آن، از آبگرم های پرطرفدار استان اردبیل محسوب می‌شود و همواره خصوصا در فصول گرم سال میزبان گردشگران زیادی از مناطق مختلف ایران و حتی جهان است.

چشمه آبگرم شابیل

  دراین باره بیشتر بدانید

   چشمه آبگرم شابیل در جوار قله سبلان

شابیل

در مسیر صعود به قله سبلان چشمه آبگرمی به نام شابیل قرار ‌دارد. اگر برای کوهنوردی به کوه سبلان سفر کنید هنگام صعود به قله سبلان این آبگرم را خواهید‌دید.

این آب درمانی در ۲۵ کیلومتری شهر لاهرود و ۵۰ کیلومتری مشگین‌شهر واقع شده‌است. مجتمع آب درمانی شابیل در دو طبقه با بخش‌های مجزای زنان و مردان ساخته شده و مجهز به استخر، رستوران، سوئیت، سونا، جکوزی و پارکینگ است. این آبگرم مبدا حرکت به مناطقی مثل جان پناه غربی صعود به قله، طاووس گولی و ییلاقات دامنه سبلان نیز می باشد.

چشمه آبگرم نگین دودو

  دراین بار بیشتر بدانید

     آبگرم مدرن نگین دودو

این چشمه آبگرم یکی از مدرن ترین چشمه های آبگرم مشگین شهر می باشد. آبگرم نگین دودو در روستای نمونه گردشگری موییل و در یک زمینی با مساحت ۱۲ هزار متر مربع تاسیس شده است.

تاسیس این مجتمع آبدرمانی توسط بخش خصوصی باصرف هزینه ۳۰ میلیارد ریال انجام شده است که دارای  امکانات رفاهی، خدماتی و تفریحی می باشد.

این  آبگرم به دلیل طبیعی بودن دارای خواص های متعددی مثل درمان درد مفاصل روماتیسم، بیماری های عصبی و بیماری های پوستی است.

چشمه آبگرم ایلاندو

    دراین باره بیشتر بدانید

       آبگرم ایلاندو را بشناسیم

ایلاندو نام یک چشمه معدنی  دریک روستای سرسبز واقع در جنوب مشکین شهر در دامنه سبلان  می باشد.

این چشمه در ته دره ای قرار دارد که با صخره هایی احاطه شده وآب آن از دورن  دو شکاف این صخره ها به زیبایی برزمین میریزند.

آب این چشمه دارای خاصیت درمانی بوده و برای تسکین درد و تقویت عمومی بدن ، همچنین تمدد اعصاب می باشد.

به منظور استفاده راحت از این چشمه  یک مجتمع آبدرمانی به نام وله زیر یا ایلاند در روستا تاسیس کرده اند که آب آن از طریق لوله کشی انتقال میابد. این مجتمع آبدرمانی یکی از مدرن ترین ومعروف ترین آبدرمانی های استان محسوب میشود که محبوبیت زیادی درمقایسه باسایر آبدرمانی ها دارد.

چشمه آبگرم موئیل

       آبگرم روستای موئیل بهتر بشناسید

موییل

این آبگرم در فاصله ۱۴ کیلومتری از  جنوب مشگین شهر  در مرکز  روستای ودر کنار مسجد قرار دارد.

آبگرم موئیل در  ارتفاع ۲۳۰۰ متری با درجه اسیدی حدود ۵ و درجه حرارتی در حدود ۴۵ درجه می باشد که برای آرام بخشی اعصاب بسیار مفید بوده است همچنین آب این چشمه در ردیف آب‌های معدنی کلروسولفاته و بیکربناته کلسیک گرم است.

 

 

نظرتان را بنویسید
دیدگاه
نام
ایمیل