ژئوپارک دومولی، طبیعتی ناشناخته

ژئوپارک دومولی، طبیعتی ناشناخته

ژئوپارک دومولی

ژئوپارک دومولی در ۱۰۰ کیلومتری شمال اردبیل و در شهر گرمی قرار دارد. این ژئوپارک با جاذبه های طبیعی و تاریخی مختلف از ظرفیت‌های گردشگری ارزشمند در استان اردبیل به شمار می‌رود. این ژئوپارک شامل کوه‌ها و دشت‌ها و دره‌هایی سرسبز با پوشش گیاهی و جانوری متنوع است. از جاذبه‌هایی که در ژئوپارک دومولی واقع شده‌اند می توان به آبشار چالاچوخور، آبشار دومولی و کند قالاسی اشاره کرد.

روستای دومولی

دومولی نام روستایی زیبا است که در دهستان اونگوت غربی در شهر گرمی واقع شده و ۱۸۷ نفر جمعیت دارد. این روستا در دل طبیعتی بکر و دیدنی قرار‌گرفته و همچنین بافت سنتی و قدیمی خود را حفظ کرده‌است. روستا‌های قاری قشلاقی، گلین بولاغی، داش زیوه و پشته نیز در محدوده ژئوپارک دومولی قرار‌دارند.

آبشار چالاچوخور

این آبشار در مسیر رودخانه دومولی و میان دره‌هایی عمیق واقع شده و ۱۱۰۰ از سطح دریا ارتفاع دارد. وجود درختان خودرو در مسیری که به آبشار منتهی می‌شود جذابیت آن را چند برابر کرده‌است. طبیعت بی‌نظیر اطراف آبشار زیستگاهی مناسب برای پرندگان مهاجر در طول سال می‌باشد.

آبشار دومولی

آبشار دومولی از آبشار های زیبای شهر گرمی است. اطراف این آبشار را کوه‌هایی بلند و دره‌هایی عمیق احاطه کرده و از جاذبه‌های دیدنی منطقه محسوب می‌شود.

کند قالاسی

این قلعه از قلعه‌های تاریخی و اسرارآمیز ایران است و در بخش غربی روستای دومولی قرار دارد. بر اساس مطالعات باستان‌شناسی صورت گرفته در این قلعه نظامی، قدمت آن به ۱۸۰۰ سال پیش می‌رسد و به سبب صعب العبور بودن مسیر دسترسی به آن، قلعه‌ای تسخیرناپذیر محسوب می‌شود.

ژئوپارک دومولی

ژئوپارک دومولی ژئوپارک دومولی ژئوپارک دومولی

نظرتان را بنویسید
دیدگاه
نام
ایمیل