کهنه قلعه ، قلعه ی باستانی در دل ایران زمین

کهنه قلعه ، قلعه ی باستانی در دل ایران زمین

کهنه قلعه مشگین شهر

قلعه کهنه یا همان کهنه قلعه سی نام قلعه ی باستانی مربوط به دوره ساسانی می باشد که در نزدیکی مشگین شهر واقع شده است.

این بنا از استحکام خاصی برخوردار بوده و در جنگ‌ ها و تهاجم دشمنان به‌عنوان پناهگاه از آن نگهداری و استفاده می‌شد، به طوری که در دوره های قاجار وپهلوی نیز این قلعه کاربرد نظامی داشت و این کار بری را تا چند سال اخیر نیز حفظ نموده بود که در  سالهای ۱۳۸۵ الی ۱۳۸۷ میراث فرهنگی اردبیل با  هزینه کرد مبلغی نزدیک به ۴۰۰۰ میلیون ریال کار تملک قلعه را به اتمام رساند. این قلعه در موخه  ۱۳۴۵/۱۲/۲۵ با شماره ۶۱۸  به فهرست آثار ملی افزوده شده است.

نمای از کهنه قلعه

معماری ساخت کهنه قلعه

در ضلع شمالی قلعه در داخل خیاوچای(باغ نوروز) سنگ نبشته ای موجود است که بر روی آن تاریخ ۳۴۷ م(هفتمین ماه از بیست و هفتمین سال از سلطنت شاپور دوم) نقش بسته است. بنا به نوشته این سنگ نبشته، قلعه کهنه(کهنه قالا) به دستور نرسه هرمز، حکمران محلی منطقه مشکین شهر ساخته شده و شش سال به طول انجامیده و چندین دوره تعمیرات در آن صورت گرفته که آخرین تعمیر این قلعه در دوران زندیه می باشد.

این قلعه با مساحتی در حدود ۱۵ هزار متر مربع در قسمت ورودی مشکین شهر از طرف جاده اردبیل و بر روی تپه ای طبیعی با ۵۰ متر ارتفاع واقع شده و از شش برجک با دیوار های ضخیم خشتی و حجره های کوچک آخور مانند تشکیل شده است.

کهنه قلعه مشگین شهر کهنه قلعه مشگین شهر

 پلان قلعه به صورت ذوزنقه غیرمنظم در امتداد شمال غربی و جنوب غربی است. ارتفاع تقریبی این قلعه ۱۴۱۶ متر از سطح آبهای آزاد است.

طول ضلع شمالی قلعه ۹۵ متر و ضلع جنوبی آن ۱۱۵ متر می باشد. قلعه از ۴ دیوار خشتی و چندین برجک تشکیل شده است که قطر دیوار آن ۱ متر می باشد.

در دو گوشه شمال‌ غربی و جنوب آثار برج مدور به قطرهای ۶ متر و ۱۰ متر وجود دارد. درمنتهی‌ الیه شرقی ضلع شمالی آثار دو برج به چشم می‌ خورد.

این قلعه دارای سه برج و سه دیوار است که ارتفاع حصار از داخل قلعه بیش از چهار متر و از خارج بیش از هشت متر می باشد.

مصالح به کار رفته در ساخت قلعه

سازه‌ های دیوارهای قلعه از سنگ، ملات گچ و آهک و بقیه از خشت و کنگره‌ های آن از گل ساخته شده است.

 

 

 

نظرتان را بنویسید
دیدگاه
نام
ایمیل