گاومیش گلی، قدیمی ترین آبگرم سرعین

گاومیش گلی، قدیمی ترین آبگرم سرعین

گاومیش گلی سرعین

گاومیش گلی یکی از قدیمی ترین و پر آب ترین  آبگرم های شهرستان سرعین است  که با دارا بودن قدمتی بیش از یک قرن به عنوان نماد آبگرم های استان و آبدرمانی تاریخی و اصیل که بیشترین مراجعات گردشگران استان را دارا ست شناخته شده است وهمه سال گردشگران زیادی از اقصی نقاط دنیا به خود جذب می کند.

این آبدرمانی  در۲۸  کیلومتری غرب استان  اردبیل، در مرکز شهرستان  سرعین و در ارتفاع ۱۹۴۰ متری از سطح دریا در دامنه کوه سبلان درست در منطقه ای که زمستان ها دمای زیر صفر درجه برای ساکنان آن دمای عادی تصور می شود واقع شده است.

گاومیش گلی که نزدیک به ۵۰ درجه گرما دارد و در اطراف آن رسوبات زرد رنگ اکسید آهن دیده می‌شود پر آب ترین چشمه معدنی شهر سرعین از لحاظ آبدهی و وسعت است که روی دره واقع شده است.

آبگرم گاومیش گلی سرعین

امکانات موجود در آبگرم گاومیش گلی

آبگرم گاومیش گلی داری یک استخر روباز به مساحت ۴۰۰ متر وعمقی به مساحت ۱۳۰ سانتی متر می باشد که آب در آن به صورت دائمی و جوشان در جریان است، در این آبدرمانی ۱۷ دوش آبگرم  و سرد  و یک حوضچه کلر  قرار دارد همچنین این آبگرم  دارای امکاناتی نظیر بوفه لوازم بهداشتی و آرایشی و خوراکی و سرویسهای بهداشتی نیز می باشد.

با اینکه استخر گاومیش گلی  تا همین چند وقت پیش بافت سنتی خود را حفظ کرده بود و بر  خلاف سایر آبگرم های مدرن  که در اطراف آن قرار دارد و امکاناتی همچون سونا، جکوزی و سالن های  وزشی … به آن اضافه نشده بود اما در عین حال  همواره صف طولانی مشتریان در هر ساعت از روز مشاهده می شد.

در این یاره بیشتر بدانید:

     آشنایی با سایر ابگرم های سرعین 

 

آبگرم گاومیش گلی آبگرم گاومیش گلی

خواص درمانی استخر گاومیش گلی

گاومیش گلی دارای مواد معدنی مثل آنیونهای کربنات، بیکربنات، کلروره، سولفات و کاتیونهای کلسیم، منیزیم، سدیم و پتاسیم  است و آب آن ترش مزه بیرنگ و کمی بودار است که به علت مواد معدنی موجود در آن این طمع و بوی خاص را دارد.

وجود این مواد معدنی در آبگرم گاومیش کلی سبب شده این آبگرم خاصیت درمانی داشته باشد به طوری که بسیاری از پزشکان متقعدند که برای کاهش امراضی نظیر رماتیسم، بیماریهای قلبی عروقی، دردهای عضلانی، خستگی و تنشهای جسمی و روحی، چشم درد و حتی بیماریهای پوستی تاثیرات قابل توجهی دارد.

آبگرم گاومیش گلی

تاریخچه ی نامگذاری گاومیش گلی

علت نامگذاری گاومیش گلی با همین نام به این  خاطر است که در زمان های گذشته قبل از این که استفاده بهینه از  این چشمه ی آبگرم  بدین شکل صورت بگیرد گاومیش های اهالی  سرعین در داخل استخر آن بعد از اینکه مقداری از حرارت آب کاسته شده و متعادل می شد، می خوابیدن و بدین سبب اهالی سرعین و تبع آن دیگران از آن بنام آبگرم گاومیش گلی نام برده اند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نظرتان را بنویسید
دیدگاه
نام
ایمیل