7 جاذبه ها ی گردشگری خلخال که حتما باید ببینید!

۷ جاذبه ها ی گردشگری خلخال که حتما باید ببینید!

جاذبه های گردشگری خلخال

خلخال یکی از شهر های دیدنی  و زیبا اردبیل می باشد که در جنوب شرقی استان اردبیل واقع شده است.

این شهر زیبا دارای  طبیعتی بسیار سرسبز و رویایی می باشد  که با مناظر بکر و بی‌نظیر جنگل‌های تالش، تلفیق شده و  همه ساله گردشگران  داخلی و خارجی زیادی را به خود جلب می کند.

اکثر گردشگرانی که  به این منطقه می آیند، خلخال را به یکی از زیبا ترین جاده های ایران  یعنی جاده اسالم به خلخال می شناسند.

اما این شهر به غیر از جاده رویایی اسالم  مناطق گردشگری زیادی دارد که بازدید از آن هاخالی از لطف نخواهد بود، ما دراین مقاله قصد داریم شما را با تعدادی از این جاذبه های گردشگری آشنا کنیم.

فینارود، نگین زیبای طبیعت خلخال

     درمورد این جاذبه گردشگری خلخال بیشتر بدانید

فینارود طبیعت زیبای خلخال

فینارود یکی از زیباترین مناطق گردشگری بکر در جنوب شهر خلخال است که در نزدیکی روستای خوجین واقع شده  و در روز های گرم تابستان مکانی خوش آب و هوا برای گذراندن اوقات فراغت است.

در منطقه بکر فینارود، ما شاهد پیوند مناظر بی نظیری از درختان سر به فلک کشیده جنگل، صلابت کوهستان و زیبایی دریاچه خواهیم بود.

در لحظه ورود به این منطقه با مشاهده مه غلیظ موجود در ارتفاعات منطقه با اطمینان میتوانید این منطقه را روزنه‌ ای به زیبایی‌ های شهرستان خلخال در جنوب استان اردبیل عنوان کنید.

همچنین این منطقه به عنوان یکی از دالان‌های آب و هوایی خلخال با مطبوع‌ ترین آب و هوا و چشم‌اندازهای جنگل، مرتع و کوهستان دریچه‌ای به زیبایی‌های خلخال است.

این منطقه در فصل بهار و تابستان و پاییز مورد استقبال طبیعت‌گردان، گردشگران و تورهای مسافرتی است و در حال حاضر با ایجاد زیرمجموعه‌های اقامتگاهی مناسب در خلخال این استقبال به بیشترین حد خود رسیده است.

منطقه ی توریستی ازناو خلخال

      در مورد این جاذبه گردشگری خلخال بیشتر بدانید

منطقه گردشگری ازناو

اوزنا نام یکی دیگر از مناطق گردشگری خلخال  است  که دارای آب و هوایی معتدل و کوهستانی با وسعتی در  حدود دویست و پنجاه هکتار است.

منطقه گردشگری اوزناخلخال در جنوب غربی هروآباد، مرکز شهر خلخال استان اردبیل و در نزدیکی جاده اسالم-خلخال قرار‌دارد، امکانات رفاهی به همراه طبیعت زیبا  که در این منطقه وجود دارد باعث شده اوزنا حتی درمیان بومیان منطقه به یک تفرجگاه جذاب تبدیل بشود.

در این منطقه یک چشمه ی زیبا با همان نام(چشمه اوزنا )قرار دارد که پر آب ترین چشمه ی استان اردبیل است. این چشمه در فاصله ۵ کیلومتری از منطقه گردشگری اوزنا قرار دارد  و منشا اصلی چشمه در نزدیکی روستای خوجین واقع شده است.

به این منطقه چهل چشمه نیز می گویند، چرا که به  علاوه بر چشمه ی اصلی چندین چشمه ی دیگر  نیز در این منطقه جریان دارد.

نمهیل، باغ شهر میوه های بهشتی

     در مورد این جاذبه  گردشگری  خلخال بیشتر بدانید

نمهیل خلخال

نمهیل یکی از زیباترین روستاهای توریستی در بخش خورش رستم می باشد که  به بهشت گمشده  منطقه معروف است.

روستای نمهیل در هفتاد کیلومتری شهرستان خلخال، در کنار رودخانه قزل اوزن واقع شده و گرمسیر بودن این روستا امکان پرورش و تولید  انواع محصولات سردرختی از جمله انجیر، انگور، زردآلو، انار، زیتون، بادام و سایر میوه های گرمسیری را فراهم کرده است.

روستای نمهیل به لحاظ دارا بودن باغات فراوان میوه ازجمله توت- زردآلو- انجیر بزرگترین تولید کننده این میوه ها درسطح شهرستان خلخال می باشد.

آبشار دیز، آبشاری زیبا در شهر خلخال

     در مورد این جاذبه های گردشگری  خلخال بیشتر بدانید

آبشار دیز

سرتاسر استان اردبیل پر از چشمه ها و آبشار های بکر و دیدنی است یکی از این آبشارها، آبشار دیز نام دارد که در ۴۰ کیلومتری جنوب شهرستان خلخال واقع شده است.

این آبشار بیش از ۵۰ متر ارتفاع دارد و همین ارتفاع زیاد موجب زیبایی این آبشار شده است.

آبشار دیز از میان یک صخره سنگی در جریان است که در طول زمان این صخره را شکافته است.

این آبشار در میان تنگه ای عمیق قرار گرفته و تاج آن نسبت به کف دره بیرون زدگی دارد و اطراف آن گونه های گیاهی مختلفی وجود دارد. مناطق اطراف آبشار را باغات عظیم میوه فرا گرفته و چندین چشمه دائمی و فصلی در این نواحی در جریان هستند.

غار یخگان  شهر ستان خلخال

     در مورد این جاذبه گردشگری خلخال  بیشتر بدانید

غاریخگان خلخال

در فاصله ۷۵ کیلومتری از  جنوب شرقی شهر خلخال  غاری بسیار زیبا و شگفت انگیز به نام یخگان قرار دارد که در نزدیکی آب گرم معدنی گیوی است، آب گرمی که گرمای خود را از کوه آتشفشانی سبلان می گیرد و دمایی آن حدود ۶۰ درجه سانتی گراد است.

در حالی که غار یخگان سرد و یخ زده است، همین ویژگی خاص غار یخگان ، آن را از سایر غار ها متمایز کرده است.

غار یخگان به سبب خاصیت یخچالی که دارد در گذشته بومی ها  از آن به عنوان یخچال استفاده می کرده اند،، به همین دلیل آن را یخگان نامیده اند.

البته هنوز هم برخی از بومیان آن منطقه همانند مردم روستاهای گندم آباد و جلال آباد، رکن آباد در فصل تابستان یخ مصرفی خود را از غار یخگان تأمین می کنند و اعتقاد دارند که یخ این غار شفا بخش است .

قزل اوزن، یکی از طولانی‌ترین رود‌های ایران

     در مورد این جاذبه های گردشگری خلخال  بیشتر بدانید

رودخانه قزل اوزن

رودخانه قزل اوزن یکی از پرآب‌ترین رود‌های ایران است که از کوه‌های چهل‌چشمه در شهر دیواندره استان کردستان سرچشمه می‌گیرد و در نهایت به دریای خزر می‌ریزد. در این مسیر از چندین شهر عبور می‌کند که یکی از این شهر‌ها، شهر خلخال در استان اردبیل است.

قزل اوزن پرآب‌ترین و بزرگ‌ترین رودخانه شهرستان خلخال محسوب می‌شود و از سمت شمال تا جنوب این شهر امتداد می‌یابد.

طول این رودخانه حدود ۶۷۰ کیلومتر است و در مسیر عبورش بر شهرها و آبادی‌های زیادی، زندگی، آبادانی و سرسبزی بخشیده و موجب رونق کشاورزی ‌در مناطق مجاور می‌شود.

بر بلندای دره‌هایی عمیق و زیبا در شهر هشتجین شهرستان خلخال و در محل اتصال رودخانه گیوی چای به رود قزل اوزن پل معلق پیر تقی  قرار گرفته است.

کزج، روستای پلکانی بر بلندای کوه ها

     درمورد این جاذبه ی گرذشکری خلخال بیشتر بدانید

جاذبه های گردشگری، روستای کزج

روستای کزج در ۱۵ کیلومتری شمال‌غربی هشتجین در استان اردبیل واقع است این روستا از جمله جاذبه‌های گردشگری بخش خورش رستم شهر خلخال به شمار می‌رود که درساحل شرقی و در دامنه کوه مشرف به رودخانه قزل اوزن واقع شده است.

این روستا از جمله ده روستایی در کشور بوده که دارای بافت با ارزش با معماری سنتی است؛ بافت سنتی، معماری خاص اماکن مسکونی، قرار گرفتن در کوهپایه، بهره‌مندی از طبیعت بکر و زیبا، جاری شدن رودخانه قزل اوزون درست از بین باغات روستا، قدمت و پیشینه تاریخی و صنایع دستی موجب گردیده‌ است که این روستا به یکی از جاذبه‌های توریستی استان اردبیل تبدیل گردد.

باغداری و دامداری و کشاورزی شغل عمده اهالی این منطقه می‌باشد. فاصله این منطقه از خلخال ۵۷ و از هشتجین ۱۷ کیلومتر می‌باشد. رودخانه قزل اوزن از ۱ کیلومتری غربی این روستا می‌گذرد، این خانه‌های روستا بافتی شبیه شهر تاریخی و توریستی ماسوله پدید آورده ‌است به طوریکه که برخی از مردم ماسوله به علت شباهت‌‌های زیاد این روستا به ماسوله، از آن به‌عنوان ییلاق خود استفاده می‌کنند.

جاذبه های گردشگری خلخال

اگرقصد دارید  به این شهر زیبا سفر کنید و با جاذبه های گردشگری بیشتری  آشنا شوید  با tocity.ir همراه باشید.

 

نظرتان را بنویسید
دیدگاه
نام
ایمیل