روستای زاویه سنگ معروف به داش زیوه

روستای زاویه سنگ معروف به داش زیوه

روستای زاویه سنگ شهرستان گرمی

روستای زاویه سنگ یا همان داش زیوه یکی از روستا های سرسبز استان  اردبیل می باشد که در شهرستان گرمی بخش انگوت قرار دارد. این روستای زیبا مابین چهار شهرستان مشگین شهر، پارس آباد، گرمی واقع شده است.

این روستا با دارا بودن ۸۵ خانوار وجمعیتی نزدیک به ۵۰۰ نفر به علت داشتن طبیعت زیبا و چشم نواز تبدیل به یکی از جاذبه های گردشگری شهرستان گرمی شده و سالانه پذیرای گردشگران زیادی از شهرستان های مختلف می باشد.

نمای از روستای زاویه

عصر صفویان اوج رونق روستای زاویه سنگ

روستای زاویه سنگ یکی از روستا های قدیمی  گرمی می باشد به طوریکه در زمان صفویان از رونق بیشتری برخوردار بوده است و بعد از شهرستان گرمی در آن منطقه بزرگترین منطقه مسکونی آن شهرستان به شمار می آمد.  امامزاده دده مقصود نیز از آثار به جا مانده از دوره صفویان در این روستا است.

آثار تاریخی موجود در روستای سنگ زاویه

نام این روستا از نام قدیمی داش زیوه یعنی سنگ سخت و محکم مشتق شده است.

این روستای داری آثار تاریخی متعددی می باشد که قدیمی ترین آن تپه زاویه سنگ است که قدمت آن به عصر آهن ۳ دوره اشکانیان – دوره ساسانیان – سده ۹ تا ۱۳ ه.ق باز می گردد. این اثر در تاریخ ۱۲ دی ۱۳۸۶ با شماره ثبت ۲۰۳۹۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

تپه ی روستای زاویه سنگ

از دیگر آثار تاریخی موجود در این روستا می توان به قلعه های خیردا قلعه و بوییک قلعه (قلعه بزرگ و کوچک)  و دو تا  قلعه در اطراف آن با اسمهای قیز قالاسی و اوغلان قالاسی ( قلعه دختر و قلعه پسر) اشاره کرد.
نظرتان را بنویسید
دیدگاه
نام
ایمیل